Sieć spożywcza w RPA umożliwia płatność Bitcoinem

przez tlimiszewski
Już nie tylko w sklepie internetowym, ale też w stacjonarnym będzie można płacić za pomocą bitcoina

Po latach badań, eksperymentów i prób południowoafrykańska sieć spożywcza, Pick n Pay, nareszcie zbiera owoce swoich prac. Już niedługo jej klienci będą mogli dokonać płatności za pomocą bitcoina w 39 sklepach. Czy ten projekt wypali i jakie rozwiązanie wybrano w RPA?

Sieć Bitcoin już niedługo w Pick n Pay

Klienci jednej z największej sieci spożywczej w RPA w końcu będą mogli płacić za produkty bitcoinem i innymi kryptowalutami. W jaki sposób?

Bardzo prosty, intuicyjny i jak zapewnia sieć – w pełni bezpieczny.

Kiedy klienci zdecydują się zakończyć wycieczkę pomiędzy regałami, by udać się ze swoim koszykiem do kasy, otrzymają możliwość dokonania płatności w innowacyjny sposób.

Już niedługo klienci Pick n Pay będą mogli płacić bitcoinem w sklepie stacjonarnym

Wystarczy, że wyjmą z kieszeni swojego smartfona i skorzystają z „zaufanej aplikacji” firmy. Aby zapłacić za produkt, będą musieli zwyczajnie zeskanować kod QR i zaakceptować płatność. Podczas jej dokonywania, aplikacja przeprowadzi proces konwersji z kryptowalut na rand (oficjalną walutę obowiązującą w RPA).

Jak zapewnia Pick n Pay, za operację zostaną naliczone naprawdę niskie opłaty. Koszt takiej transakcji wyniesie 70 centów (to mniej niż 20 groszy) i zajmie około 30 sekund.

Podczas programu pilotażowego, firma współpracowała z Electrum i CryptoConvert. Dzięki temu klienci będą mogli się rozliczać poprzez Bitcoin Lightning Network.

Transakcje kryptowalutowe nareszcie możliwe

Pick n Pay przeszło naprawdę długą drogę, by znaleźć się w miejscu, w którym jest dzisiaj. Gigant sektora spożywczego rodem z RPA przez całe lata pracował nad rozwiązaniem, które pozwoliłoby na wykorzystanie walut cyfrowych w jego sklepach stacjonarnych.

Dość powiedzieć, że sieć rozpoczęła badania nad płatnościami kryptowalutami już 5 lat temu. Połowa dekady musiała minąć, aby w końcu pojawiło się światełko w tunelu. Wszystko wskazuje na to, że już w najbliższych miesiącach Pick n Pay uda się wprowadzić nową metodę płatności.

Dlaczego trwało to tak długo?

Podczas przeprowadzania programu pilotażowego w Cape Town, zdano sobie sprawę z dwóch istotnych przeszkód:

  1. Koszty projektu były zbyt duże, co wstrzymywało prace nad nim
  2. Czas dokonywania transakcji był o wiele za długi

Prace ruszyły z kopyta dopiero wówczas, gdy pozwolił na to poziom zaawansowania technologicznego. To właśnie dzięki temu firmie udało się uporać z największymi problemami.

Wskazuje też na to Chris Shortt, kierownik działu IT w Pick n Pay. Dzieli się on swoimi doświadczeniami i opowiada, jak to wtedy wyglądało:

Dostępna w tamtym czasie technologia była dla klientów zbyt droga, a czas finalizacji transakcji zbyt długi. Ta współczesna pozwala nam na świadczenie taniej usługi podczas większych zakupów o niższej wartości. Pozwoli to promować włączenie finansowe w RPA.

Dlaczego Pick n Pay zdecydował się na taki ruch?

W tym miejscu najlepiej oddać głos samym zainteresowanym:

Przez długie lata kryptowaluty były czymś zarezerwowanym wyłącznie dla specjalistów lub użytkowników, którzy chcieli je wypróbować, ale czasy się zmieniły. Ostatnia decyzja Urzędu ds. Postępowania Sektora Finansowego utorowała kryptowalutom drogę do mainstreamu w zakresie metod dokonywania płatności.

Faktycznie, południowoafrykański regulator po wymianie doradztwa finansowego wprowadził istotne zmiany w podejściu do rynku krypto. Od teraz aktywa cyfrowe traktowane są w RPA jako produkty finansowe, co znacząco zmienia sytuację kryptowalut w tej części świata.

Ta decyzja sprawia, że południowoafrykańskie podmioty finansowe, które legitymują się odpowiednimi licencjami, mogą obecnie dołączyć do swojego portfela usług również kryptowaluty.

Jednakże to nie jedyny powód.

RPA nie stroni od bitcoinów

Jak wskazuje opublikowany we wrześniu raport Chainalysis’ 2022 Global Crypto Adoption Index, RPA znajduje się na 30 miejscu na świecie w kwestii adopcji kryptowalut.

Już ok. 10-13% populacji w tym kraju jest w posiadaniu walut cyfrowych.

To pokazuje, że decyzja Pick n Pay, by rozwijać sieć bitcoin jest o tyle słuszna, że zwyczajnie w RPA chętnie dokonuje się płatności przy użyciu tej waluty.

Redakcja poleca dla Ciebie także:

Dodaj komentarz

1 Kamentarzy

Wirtualna waluta w Japonii już niedługo? - InWeb3 24 listopada 2022 - 15:32

[…] jedna z największych sieci spożywczych w RPA, Pick’n’Pay, uznaje bitcoina w swoich sklepach za środek […]

Odpowiedz
Zrzut-ekranu-2022-10-24-o-00.24.47-removebg-preview

MENU

OBSERWUJ NAS

KONTAKT & WSPÓŁPRACA

[email protected]

2022 Copyright © InWeb3.pl | Wszystkie Prawa zastrzeżone