Alameda Research wycofała 204 miliony dolarów przed upadkiem

przez tlimiszewski
Alameda Research wycofała miliony dolarów przed upadkim giełdy kryptowalut FTX

Na światło dzienne wychodzą nowe fakty związane z upadkiem giełdy kryptowalut FTX. Okazuje się, że firma Alameda Research wycofała ponad 200 mln USD z FTX US jeszcze zanim ogłosiła upadłość. Większość środków to stablecoiny powiązane z amerykańskim dolarem. Co wynika z analizy przeprowadzonej przez Arkham Intelligence?

Ogromne środki wycofane z FTX US

Na początku listopada wybuchła jedna z największych afer na rynku kryptowalut od jego zarania. W piątek zaś Arkham Intelligence, kryptograficzna firma analityczna przedstawiła raport, z którego wynika że po 6 listopada Alameda Research wycofała gigantyczne środki z FTX US. Arkham dzieli się wynikami swojej analizy w wątku na Twitterze.

Przypomnijmy, że upadek FTX datuje się na 11 listopada, ponieważ to właśnie wtedy giełda złożyła wniosek o upadłość. Prosty rachunek wskazuje więc na to, że do zdarzenia doszło w przeciągu 5 dni pomiędzy początkiem całego zamieszania, a ogłoszeniem upadłości.

Alameda Research była jedną z tych spółek, które w tym czasie wycofały najwięcej środków ze swojej amerykańskiej spółki zależnej. Mowa tu o bagatela 204 milionach dolarów, z czego ponad połowa była przekazana w formie stablecoinów powiązanych z USD. Pozostałe podmioty, które zdecydowały się na taką operację to FTX Exploiter (49 mln USD) oraz Amber Group (40 mln USD).

Lwia część środków trafiła do FTX International

Wspomniane wcześniej 204 mln USD wypłacono z 8 różnych adresów portfeli FTX US. 57,1% z nich to stablecoiny takie jak:

  • Tether (USDT)
  • USD Coin
  • Binance USD (BUSD)
  • TrueUSD (TUSD)

Wszystkie wyżej wymienione tokeny opierają się na amerykańskim dolarze, i choć jest to większość wszystkich wypłaconych przez Alamedę środków kryptograficznych, to rzecz jasna nie wszystkie.

Arkham Intelligence ustalił, że 49,49 mln USD (a więc 24,2% środków) znajdowała się ETH, natomiast 38,06 mln (18,7%) we Wrapped Bitcoin (wBTC).

Wycofane wBTC zostało wysłane do portfela Alameda WBTC Merchant, a następnie połączone w całości z siecią blockchain BTC

Alameda Research była wśród tych firm, które wycofały najwięcej środków ze swojej amerykańskiej spółki zależnej

To jednak nie jest koniec rewelacji. Wypłacone miliony dolarów musiały przecież gdzieś trafić. Gdzie?

Otóż zdecydowaną większość (142,4 mln USD – 69%) wysłano do portfeli FTX International. Oznacza to, że środki z adresu FTX US wylądowały na międzynarodowych portfelach giełdy. Nic więc dziwnego, że Arkham uważa, iż „Alameda mogła działać jako pomost między tymi dwoma podmiotami”.

Co więcej, z przeniesionego Etheru 35,52 mln USD wysłano do FTX, natomiast pozostałe 13,87 mln USD znalazło się w portfelu o adresie 0xa20. Firma analityczna przyznaje bez bicia, że nie może w tej sytuacji stwierdzić, „czy prawie 14 mln ETH zostało wysłanych do 0xa20 w ramach transakcji, czy jako wewnętrzny transfer środków”.

Jakby tego było mało, kolejne 10,4 mln USD powędrowało do Binance, czyli największego konkurenta FTX.

Sam Bankman-Fried zostawił FTX Trading Ltd w katastrofalnym stanie

Były CEO FTX, Sam Bankman-Fried nie pozostawił swojemu następcy łatwego zadania. Upadła giełda kryptowalut przypomina obecnie stajnię Augiasza i przyznaje to sam John Ray III. To, co tam zastał określił mianem najgorszej sytuacji, jaką widział w całej swojej karierze. Utyskiwał przy tym na „całkowitą porażkę kontroli korporacyjnych i brak wiarygodnych informacji finansowych” giełdy.

Wstępny wniosek o ogłoszenie upadłości wpłynął do Sądu Upadłościowego Stanów Zjednoczonych dla Dystryktu Delaware 11 listopada 2022 roku.

Upadek FTX wpędził cały rynek kryptowalut w ogromny kryzys. Wiele firm, takich jak Solana czy Genesis na jego skutek ma duże problemy z płynnością finansową. Wszystko to doprowadziło do szeregu dochodzeń przeciwko giełdzie, oraz do pozwu zbiorowego.

Tymczasem SBF ukrywa się na Bahamach, a aktywa FTX zostały w dużej części skradzione (lub są zaginione).

Redakcja poleca dla Ciebie także:

Dodaj komentarz

Zrzut-ekranu-2022-10-24-o-00.24.47-removebg-preview

MENU

OBSERWUJ NAS

KONTAKT & WSPÓŁPRACA

[email protected]

2022 Copyright © InWeb3.pl | Wszystkie Prawa zastrzeżone