Oszuści chcą okupu w bitcoinach. Firmy szantażowane wyciekiem danych

przez tlimiszewski
Oszuści chcą okupu w bitcoinach

„Nie daj się złapać i bądź czujny!” Brzmi jak wyświechtany tekst z filmu akcji? Niestety, to nie kadr ze „Szklanej pułapki”, tylko komunikat CSIRT (Computer Security Incident Response Team) ostrzegający przedsiębiorców przed oszustami.

Wyłudzanie bitcoinów z groźbą wycieku bazy danych

24 października gruchnęła wiadomość o tym, że grupa hakerów postanowiła zaszantażować przedsiębiorców pod groźbą kradzieży bazy danych. Uchronić ich przed katastrofą może tylko jedna rzecz – hakerzy żądają okupu w bitcoinach.

Żądania te znalazły się w mailu skierowanym do właściciela strony internetowej. Screena maila udostępniają w swoich mediach społecznościowych eksperci CSIRT Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej.

Komunikat brzmi następująco:

Ostrzegamy przed kolejną metodą cyberoszustów. W mailu skierowanym do właściciela strony znajduje się szantaż opierający się na udostępnieniu bazy danych. Potencjalny wyciek można powstrzymać wpłacając przestępcom okup w bitcoinach.

Groźba przejęcia danych do kont bankowych

W rzeczonym mailu hakerzy przekonują, że znaleźli lukę na stronie internetowej przedsiębiorcy i nie zawahają się jej użyć.

Byli nawet na tyle uprzejmi, że wytłumaczyli ofierze krok po kroku, jak znaleźli lukę i co się wydarzy. Ba, podzielili się nawet informacją, co zrobić, by przeciwdziałać udostępnieniu bazy danych. Życzliwie poinstruowali też, jak zdobyć coiny i dokonać okupu w bitcoinach.

Do czego posuną się przestępcy w celu kradzieży środków?

Stosując metodę kija i marchewki, napisali oczywiście co się wydarzy, jeżeli bitcoiny nie znajdą się w ich portfelach.

W takim wypadku już nie jest tak miło i hakerzy „rozpoczynają atak” we wskazanym przez nich terminie. Jakie będą jego konsekwencje? Wymieńmy je po kolei:

  • Rozpoczną od przejęcia danych
  • Potem poinformują umieszczonych w nich użytkowników, że sprzedali ich dane
  • Wieńcząc dzieło, zniszczą w ten sposób reputację przedsiębiorcy wśród klientów

W wiadomości szantażyści poinformowali, że oczekują równowartości 2,6 tysiąca dolarów w bitcoinach.

Oszuści oczekują 2,6 tysiąca dolarów w bitcoinach

Kradzież z konta bankowego ofiary

To nie pierwsze ostrzeżenie CSIRT w ostatnim czasie. W zeszłym tygodniu eksperci informowali, że oszuści stosują nowe metody wyłudzania danych logowania do kont bankowych.

Co robią? Obecnie lubują się w wysyłaniu fałszywych maili z wiadomością, że opłaty za energię elektryczną nie zostały uregulowane. Wcześniej wysyłali takie wiadomości SMS.

Niestety, po kliknięciu w link przejmują dane, a oszust uzyskuje dostęp do konta bankowego ofiary.

Wydaje się, że tego typu podejrzane wiadomości nigdy nie będą passe. Jednak trzeba przyznać, że jakkolwiek naganne, żądanie okupu w bitcoinach jest czymś nowym.

Co zrobić, gdy hakerzy żądają okupu?

Podejrzane wiadomości e-mail można zgłosić, wypełniając formularz na stronie Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. Dla wiadomości SMS przeznaczony jest zaś specjalny numer na które należy je przekierować: 799 448 084.

Redakcja poleca dla Ciebie także:

Dodaj komentarz

1 Kamentarzy

Wyrok skazujący za kradzież bitcoina z Silk Road - InWeb3 8 listopada 2022 - 15:57

[…] Podobne oszustwa znamy też z naszego, polskiego podwórka. Również nie omieszkaliśmy o nich napisać. […]

Odpowiedz
Zrzut-ekranu-2022-10-24-o-00.24.47-removebg-preview

MENU

OBSERWUJ NAS

KONTAKT & WSPÓŁPRACA

[email protected]

2022 Copyright © InWeb3.pl | Wszystkie Prawa zastrzeżone