Metaverse stracił 3.6 miliarda dolarów. Czy Mark Zuckerberg się opamięta?

przez
Co dalej z marzeniami Marka Zuckerberga?

 

Jak pokazuje ostatni raport, straty Reality Labs doszlusowały już do zawrotnych 3,67 mld USD w trzecim kwartale 2022 roku. Meta przepala miliardy dolarów na wizję Marka Zuckerberga, co przyprawia inwestorów o palpitację serca. Co dalej z projektem Metaverse?

Straty operacyjne Reality Labs sięgają sufitu

Metaverse pochłania ogromne środki. Dość powiedzieć, że już teraz Meta jest zaledwie 500 mld USD od wyrównania mało chwalebnego wyniku z zeszłego roku. Wyniósł on 10 mld USD straty.

A przecież wydatki działu odpowiedzialnego za metaverse będą tylko i wyłącznie rosły.

Jak wynika z raportów kwartalnych udostępnionych 26 października, Reality Labs (czyli ten dział właśnie) utopił 3,67 mld USD w trzecim kwartale 2022 roku. Jednak nie są to jedyne liczby, które powinny niepokoić wszystkich tych, których przejmują losy metaverse.

Raport wykazał również, że:

  • Wyniki Reality Labs są najwyższymi kwartalnymi stratami od końca 2020 roku
  • Spółka odnotowała najniższe przychody od ostatniego kwartału 2020 (285 mln USD)
  • To trzeci kolejny okres w tym roku, w którym Reality Labs odnotowuje straty (9,44 mld USD we wciąż trwającym 2022 roku)
  • W takim tempie najeży uznawać niemal za pewnik, że poziom 10 mld USD straty z zeszłego roku zostanie przebity i będzie dalej śrubowany

Trzeba powiedzieć to sobie wprost – jest źle i zanosi się na to, że będzie jeszcze gorzej.

Brak dobrych wieści dla Reality Labs w dłuższej perspektywie

Doskonale zdaje sobie z tego sprawę Dave Whener, dyrektor finansowy Meta. Dzieli się on swoimi prognozami co do kondycji ogólnych przychodów operacyjnych Reality Labs w przyszłości. Jego zdaniem straty operacyjne Reality Labs w 2023 roku tylko się powiększą.

Nakreśla też, co należy zrobić:

  • Whener oczekuje, że w przyszłym roku uda się osiągnąć takie tempo inwestycji, które pozwoli na osiągnięcie celu
  • Tym celem jest wzrost przychodów operacyjnych w długim okresie

Co na to Zuckerberg?

Szef giganta technologicznego najwyraźniej nic sobie nie robi z tych prognoz. Ani z ogromnych wydatków na metaverse. Dał temu wyraz na spotkaniu, podczas którego zapewniał, że tak ogromne przedsięwzięcie wymaga równie ogromnych środków.

Nie pozostawił żadnych wątpliwości co do najbliższych planów, które ma Meta. W ich ośrodku jest metaverse, a sam Zuckerberg traktuje ten projekt jako najwyższy priorytet firmy.

Jego zdaniem „zawsze powstaje kilka różnych wersji każdego produktu, zanim wejdzie on do mainstreamu”. Być może faktycznie tak jest, ale właściciel Facebooka idzie o krok dalej.

Historyczna rola Meta?

W dalszej części swojej wypowiedzi postanowił uderzyć w bardziej patetyczne tony i stwierdził, że ich praca ma historyczne znaczenie. Dlaczego?

Według niego metaverse podłoży fundamenty pod to, w jaki sposób ludzie będą się ze sobą spotykać i wchodzić w interakcje w przyszłości. Ma on nie tylko scalić technologię z życiem, ale również położyć podwaliny pod sukces biznesowy całego koncernu Meta.

Niewykluczone, że to właśnie on ma rację. Na dzisiaj jednak, w obliczu wszystkich problemów, z jakimi boryka się Meta, takie słowa brzmią dość ekscentrycznie.

Inwestorzy upatrują szansy w wirtualnej rzeczywistości, a nie Horizon Worlds

Inwestorzy nie upatrują tak wielkich szans w Horizon Worlds

Inwestorzy nie podzielają optymizmu Zuckerberga, a przynajmniej nie w aż takim stopniu. Krótko przed ujawnieniem raportów za trzeci kwartał bieżącego roku, jeden z nich, Brad Gerstner postanowił napisać list otwarty do Marka Zuckerberga.

W telegraficznym skrócie:

  • Gerstner stwierdził, że skala inwestycji w metaverse jest ogromna i przerażająca
  • Sam projekt jest ważny, ale nie powinen pochłaniać aż tak wielkich środków
  • Proponuje je zmniejszyć z 10-15 mld USD do 5 mld USD w skali roku
  • Jego zdaniem Meta powinna skupić się na rozwoju wirtualnej rzeczywistości, ponieważ takie są trendy na całym świecie a sama spółka stoi na uprzywilejowanej pozycji

W którym kierunku podąży Meta?

Czas pokaże. Metaverse to na razie odległa przyszłość, najpewniej pełna kolejnych wydatków.

W ostatnim kwartale Meta odnotowała 22,71 mld USD przychodów, czym nieznacznie minęła się z oczekiwaniami analityków z Wall Street. Akcje Firmy spadły o 19,5% w tym okresie, a w całym 2022 roku o 61,5%.

Redakcja poleca dla Ciebie także:

Dodaj komentarz

2 komentarze

Visa wchodzi w kryptowaluty. Interesuje się zwłaszcza technologią blockchain - InWeb3 2 listopada 2022 - 12:11

[…] przymierza się do spróbowania swoich sił w Metaverse, najwyraźniej nie przejmując się zanadto wieloma problemami, z którymi boryka się ta […]

Odpowiedz
Meta szykuje masowe zwolnienia. Czy oberwie też dział metaverse? - InWeb3 7 listopada 2022 - 12:12

[…] Wynika z niego że Reality Labs, czyli dział odpowiedzialny za rozwój metaverse, odnotował w trzecim kwartale 2022 roku straty rzędu 3.67 mld dolarów. […]

Odpowiedz
Zrzut-ekranu-2022-10-24-o-00.24.47-removebg-preview

MENU

OBSERWUJ NAS

KONTAKT & WSPÓŁPRACA

[email protected]

2022 Copyright © InWeb3.pl | Wszystkie Prawa zastrzeżone