Coraz ostrzejsze regulacje kryptowalut w Stanach Zjednocznonych. Czy aktywa cyfrowe mają się czego obawiać?

przez tlimiszewski
Coraz ostrzejsze regulacje kryptowalut

Najnowsze raporty udostępnione przez amerykańskie organy regulacyjne wskazują na to, że 20% podjętych przez nich działań w 2022 roku wymierzonych było w branżę kryptowalut. Czy ten fakt powinien być powodem do niepokoju w przyszłości? Czy przygotowywane są nowe projekty w celu ograniczenia tego rynku? Przyjrzyjmy się tej sprawie.

Bez forów dla bitcoina. Co piąte rozporządzenie wykonawcze dotyczyło branży kryptowalut.

Kryptowaluty nie mają w ostatnim czasie lekko w Stanach Zjednoczonych. Komisja ds. Handlu Towarami Giełdowymi (Commodity Futures Trading Commission – w skrócie CFTC) przyznała się do tego, że w roku podatkowym 2022 wystosowała 18 różnych rozporządzeń wykonawczych, uderzających w kryptowaluty.

Bądźmy szczerzy – to naprawdę sporo.

Zwłaszcza jeżeli zwrócimy uwagę na inne wartości. 82 to suma wszystkich rozporządzeń, które rozesłała CFTC w tym roku. 2,5 mld USD zaś to kwota, która odpowiada wszystkim karom nałożonym przez ten organ.

Co to oznacza dla giełd kryptowalut?

Czy takie działania CFTC powinny niepokoić inwestorów kryptowalut w USA? I czy taka polityka będzie kontynowana? Na te pytania w zdecydowany sposób odpowiedział Rostin Behnam, Komisarz CFTC:

Ten raport z roku podatkowego 2022 pokazuje, że CFTC kontynuuje agresywny nadzór nad nowymi rynkami cyfrowych aktywów towarowych wszystkimi dostępnymi środkami.

Wniosek z tej wypowiedzi może być tylko jeden. Stany Zjednoczone będą wprowadzały kolejne regulacje dotyczące rynku kryptowalut.

Kary nakładane w Stanach Zjednoczonych na branżę kryptowalut.

Trzeba przyznać, że Komisja w tym roku nie próżnuje i sypie karami z rękawa. Wystarczy wymienić kilka ostatnich (nierzadko spektakularnych):

Nakaz zapłaty cywilnej kary pieniężnej w wysokości 41 mln USD wymierzony w Tether Holdings za „nieprawdziwe i wprowadzające w błąd oświadczenia” oraz „pominięcia materiału” w związku z Tether (USDT) stablecoinem

Kara w wysokości 250 000 USD nałożona we wrześniu na bZeroX

Na celowniku z zarzutami oszustwa znalazł się też Cornelius Johannes Steynberg, który jest oskarżony o przyjęcie 29 421 bitcoinów wartych 1,7 mld USD

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd USA toczy spór nad wprowadzeniem regulacji

Wespół z CFTC, Komisja Papierów Wartościowych wykłóca się o dodatkową kontrolę sektora krypto.

Choć może wydawać się to dzisiaj niewyobrażalne, CFTC cieszyła się kiedyś uznaniem społeczności za lekkie podejście do sprawy. Jak wiele się w tej kwestii zmieniło, wskazują kolejne słowa Behnama:

Nie oczekujcie darmowej wejściówki

W efekcie do Kongresu wpłynęła już ustawa autorstwa senatorek Cynthii Lummis i Kristen Gillibrand. Co proponuje?

Projekt zakłada, aby to CFTC sprawowała w USA nadzór nad kryptowalutami. Co to zmienia? Całkiem sporo, bo w takiej sytuacji zostałyby one uznane jako towary, a nie papiery wartościowe ze swoimi dużo bardziej restrykcyjnymi zasadami.

Czy i kiedy należy się spodziewać zmian?

Coraz ostrzejsze regulacje kryptowalut

Tak zaproponowane nowe ramy spotkały się z aprobatą środowiska konsumentów aktywów cyfrowych, ale prawdopodobnie nie staną się ciałem w najbliższym czasie. Wskazują na to słowa Jima Himesa, który twierdzi, że Kongres zajmie się ustawą najwcześniej w przyszłym roku.

Redakcja poleca dla Ciebie także:

Dodaj komentarz

Zrzut-ekranu-2022-10-24-o-00.24.47-removebg-preview

MENU

OBSERWUJ NAS

KONTAKT & WSPÓŁPRACA

[email protected]

2022 Copyright © InWeb3.pl | Wszystkie Prawa zastrzeżone