Najnowsze raporty udostępnione przez amerykańskie organy regulacyjne wskazują na to, że 20% podjętych przez nich działań w 2022 roku wymierzonych było w branżę kryptowalut. Czy ten fakt powinien być powodem do niepokoju w przyszłości? Czy przygotowywane są nowe projekty w celu ograniczenia tego rynku? Przyjrzyjmy się tej sprawie.
Bez forów dla bitcoina. Co piąte rozporządzenie wykonawcze dotyczyło branży kryptowalut.
Kryptowaluty nie mają w ostatnim czasie lekko w Stanach Zjednoczonych. Komisja ds. Handlu Towarami Giełdowymi (Commodity Futures Trading Commission – w skrócie CFTC) przyznała się do tego, że w roku podatkowym 2022 wystosowała 18 różnych rozporządzeń wykonawczych, uderzających w kryptowaluty.
Bądźmy szczerzy – to naprawdę sporo.
Zwłaszcza jeżeli zwrócimy uwagę na inne wartości. 82 to suma wszystkich rozporządzeń, które rozesłała CFTC w tym roku. 2,5 mld USD zaś to kwota, która odpowiada wszystkim karom nałożonym przez ten organ.
Co to oznacza dla giełd kryptowalut?
Czy takie działania CFTC powinny niepokoić inwestorów kryptowalut w USA? I czy taka polityka będzie kontynowana? Na te pytania w zdecydowany sposób odpowiedział Rostin Behnam, Komisarz CFTC:
Ten raport z roku podatkowego 2022 pokazuje, że CFTC kontynuuje agresywny nadzór nad nowymi rynkami cyfrowych aktywów towarowych wszystkimi dostępnymi środkami.
Wniosek z tej wypowiedzi może być tylko jeden. Stany Zjednoczone będą wprowadzały kolejne regulacje dotyczące rynku kryptowalut.
Kary nakładane w Stanach Zjednoczonych na branżę kryptowalut.
Trzeba przyznać, że Komisja w tym roku nie próżnuje i sypie karami z rękawa. Wystarczy wymienić kilka ostatnich (nierzadko spektakularnych):
Nakaz zapłaty cywilnej kary pieniężnej w wysokości 41 mln USD wymierzony w Tether Holdings za „nieprawdziwe i wprowadzające w błąd oświadczenia” oraz „pominięcia materiału” w związku z Tether (USDT) stablecoinem
Kara w wysokości 250 000 USD nałożona we wrześniu na bZeroX
Na celowniku z zarzutami oszustwa znalazł się też Cornelius Johannes Steynberg, który jest oskarżony o przyjęcie 29 421 bitcoinów wartych 1,7 mld USD
Komisja Papierów Wartościowych i Giełd USA toczy spór nad wprowadzeniem regulacji
Wespół z CFTC, Komisja Papierów Wartościowych wykłóca się o dodatkową kontrolę sektora krypto.
Choć może wydawać się to dzisiaj niewyobrażalne, CFTC cieszyła się kiedyś uznaniem społeczności za lekkie podejście do sprawy. Jak wiele się w tej kwestii zmieniło, wskazują kolejne słowa Behnama:
Nie oczekujcie darmowej wejściówki
W efekcie do Kongresu wpłynęła już ustawa autorstwa senatorek Cynthii Lummis i Kristen Gillibrand. Co proponuje?
Projekt zakłada, aby to CFTC sprawowała w USA nadzór nad kryptowalutami. Co to zmienia? Całkiem sporo, bo w takiej sytuacji zostałyby one uznane jako towary, a nie papiery wartościowe ze swoimi dużo bardziej restrykcyjnymi zasadami.
Czy i kiedy należy się spodziewać zmian?
Tak zaproponowane nowe ramy spotkały się z aprobatą środowiska konsumentów aktywów cyfrowych, ale prawdopodobnie nie staną się ciałem w najbliższym czasie. Wskazują na to słowa Jima Himesa, który twierdzi, że Kongres zajmie się ustawą najwcześniej w przyszłym roku.