Pozew zbiorowy przeciwko FTX. Wśród wymienionych Tom Brady i inne gwiazdy

przez tlimiszewski
Pierwszy pozew przeciwko giełdzie kryptowalut FTX jest już w sądzie

Kolejna odsłona sagi z FTX. Tym razem chodzi o pozew zbiorowy, który wpłynął już do sądu. Wrażenia jednak nie robi sam fakt wystosowania dokumentu, wszak w sprawie takiej jak ta należało się tego spodziewać. Krew zaczyna krążyć szybciej dopiero wówczas, gdy zerknie się na nazwiska, które pozew wymienia. Cała plejada gwiazd występuje w roli, której wyjątkowo nie chciałaby odgrywać.

Kogo udało się zaciągnąć do pozwu zbiorowego?

Nieskazitelnie czysta, kryształowa woda Oceanu Atlantyckiego. Złocista, piaszczysta plaża. Promienie różowego, zachodzącego słońca odbijają się od szkieł przyciemnianych lenonek. Promenadą przechadzają się turyści w hawajskich koszulach, a pośród palm po rozgrzanym asfalcie suną kabriolety z rozsuniętym dachem.

Purpurowy klimat Miami Vice unosi się tutaj gęsto w powietrzu, jednak tym razem atmosfera nie jest kolorowa jak dzielnica Wynwood.

Przynajmniej dla niektórych.

15 listopada w słonecznym Miami złożony został pozew zbiorowy przeciwko byłemu już CEO giełdy FTX – Samowi Bankmanowi-Friedowi. Jednakże nie tylko on jest uwzględniony w dokumencie.

Znaleźli się w nim wszelkiej maści celebryci, sportowcy czy nawet drużyny sportowe. Mówimy tutaj o naprawdę głośnych nazwiskach, więc aby nie być gołosłownym, wymieńmy kilka z nich:

  • Tom Brady
  • Shaquille O’Neil
  • Gisele Bundchen
  • Steph Curry
  • Larry David
  • Udonis Haslem

Do tego należy dodać choćby drużynę koszykarską Golden State Warriors.

Wszyscy wyżej wymienieni plus inne strony, które „kontrolowały, promowały, pomagały i aktywnie uczestniczyły” w FTX Trading LTD i West Realm Shires Services Inc. mają spore kłopoty.

Co zarzuca się oskarżonym w pozwie?

Edwin Garrison, powód, jak stanowi dokument kupił i sfinansował swoje konto wystarczającą ilością aktywów kryptograficznych, aby zarobić odsetki od swoich udziałów.

I wszystko pewnie byłoby świetnie, gdyby nie upadek FTX, na którym powód „poniósł szkody”.

Co w swoim pozwie zarzuca powód?

Na samym początku pozwu wymieniono próbę zniszczenia dowodów przez FTX na prowadzoną przez giełdę działalność przestępczą. To przede wszystkim obciążające i kompromitujące maile oraz teksty.

Sędzia z Miami prawdopodobnie będzie musiał odnieść się do roszczeń pokrzywdzonych klientów

Szczęśliwym trafem nastąpił jednak niespodziewany plot twist i dowody te udało się odzyskać. Sprawa wygląda bardzo poważnie, ponieważ sugerują one, że „nieuczciwy program FTX miał na celu wykorzystanie inwestorów z całego kraju, którzy wykorzystują aplikacje mobilne do dokonywania inwestycji”.

Sąd będzie musiał się też zapoznać z zarzutem o ogromne straty klientów. Oszacowano je na bagatela ponad 11 miliardów dolarów odszkodowania.

Prawnicy na pewno zakasają już rękawy, gdyż jak na dłoni widać że będą mieli pełne ręce roboty.

Sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych

Innym zarzutem w stosunku do Brady’ego i reszty jest też to, że „aktywnie uczestniczyli” w „ofercie i sprzedaży niezarejestrowanych papierów wartościowych”.

Zarówno ten jak i inne zarzuty pojawiły się po wezwaniu SBF do wypicia piwa, którego sobie naważył.

Czyli innymi słowy do poniesienia konsekwencji prawnych.

Nad dopilnowaniem poniesienia odpowiedzialności przez SBF pracują również władze USA. Chodzą słuchy, że rozpoczęły one współpracę z bahamskimi organami w celu potencjalnej ekstradycji byłego CEO FTX do Stanów Zjednoczonych. Gdyby tak się stało, zapewne niezwłocznie zostałby przesłuchany.

Wszystko to doprowadziło do pozwu zbiorowego

Nie są to jednak jedyne problemy człowieka, który doprowadził FTX do upadłości. One się cały czas przed nim piętrzą.

Giełda jest bowiem już teraz przedmiotem dochodzenia na Bahamach (gdzie SBF się ukrywa), natomiast ostatnio dochodzenie rozpoczęły tureckie władze finansowe.

Szereg złych decyzji SBF doprowadził do całego wachlarza dochodzeń, ale i tak najbardziej na całej aferze cierpią użytkownicy giełdy. Wszystko to zmaterializowało pod postacią pozwu zbiorowego.

Mocno w kość dostały też kryptowaluty i ich reputacja, która jest teraz mocno nadwątlona.

Należy mieć nadzieję, że ostatecznie sprawiedliwość zatriumfuje i cały proces doprowadzi do wypłaty gigantycznych odszkodowań.

Dura lex sed lex. Ciężkie prawo, ale prawo.

Redakcja poleca dla Ciebie także:

Dodaj komentarz

1 Kamentarzy

Bankructwo Genesis blisko? Rzecznik dementuje - InWeb3 22 listopada 2022 - 15:17

[…] prawie miliard dolarów. Podczas gdy FTX szykuje się na batalię w sądzie w Miami po otrzymaniu pozwu zbiorowego, Ripple rozważa przejęcie części aktywów […]

Odpowiedz
Zrzut-ekranu-2022-10-24-o-00.24.47-removebg-preview

MENU

OBSERWUJ NAS

KONTAKT & WSPÓŁPRACA

[email protected]

2022 Copyright © InWeb3.pl | Wszystkie Prawa zastrzeżone