Binance wyprzedaje tokeny FTX. To początek konfliktu?

przez tlimiszewski
Po zapoznaniu się z dokumentami finansowymi Alameda Research, posiadane tokeny giełdy FTX zostaną wyprzedane przez Binance.

CEO Binance zapowiedział, że tokeny giełdy FTX czeka rychła wyprzedaż. Powodem jest ewidentnie niezdrowa relacja pomiędzy FTX a firmą Alameda Reaserch. Czy ten ruch okaże się zarzewiem przyszłego konfliktu pomiędzy dwiema rywalizującymi ze sobą giełdami?

Giełda Binance żegna się z tokenem FTT

W minioną niedzielę jak grom z jasnego nieba spadła na nas wiadomość, że Binance zamierza pozbyć się wszystkich tokenów FTT. To tokeny konkurencyjnej giełdy FTX, a ich zsumowana wartość wynosi bagatela 2,1 mld USD.

Dlaczego CEO Binance, CZ podjął tak stanowczą i jednocześnie pełną przyszłych konsekwencji decyzję?

Powodem jest tutaj spółka-siostra giełdy FTX, Alameda Research, a właściwie sposób w jaki koegzystują obie firmy. Spaja je ze sobą jedna osoba. Kto?

Mianowicie firmą Alameda Reaserch kieruje nie kto inny, jak Sam Bankman Fried – szef FTX.

Tokeny giełdy FTX fundamentalnym aktywem Alameda Research

Tutaj dochodzimy do tego, co w rzeczywistości jest kością niezgody pomiędzy Binance a FTX. Otóż na jaw wyszło, że token FTT jest fundamentem, na którym opiera się druga firma Bankmana. A przynajmniej na to wychodzi po zapoznaniu się z dokumentami finansowymi Alameda Research.

Sytuacja wyglądałaby zupełnie inaczej, gdyby Alameda opierała się na innych aktywach, jak akcje, waluty FIAT czy nawet inne kryptowaluty. Jednakże firma zdecydowała się na FTT, co stawia pod znakiem zapytania jej niezależność i stabilność.

Związek pomiędzy obiema spółkami jest po prostu niezdrowy, z czego doskonale zdaje sobie sprawę CZ.

Binance sprzeda posiadane tokeny giełdy FTX. CZ tłumaczy dlaczego

Rzecz jasna, gdy podejmujesz tak stanowcze kroki jak w tym przypadku, musisz w jakiś sposób je uzasadnić. Nie inaczej jest w tym przypadku.

CZ swoimi argumentami dzieli się ochoczo i obficie, gdyż na Twitterze napisał na ten temat mały elaborat.

Streszczając go nieco, wypunktujmy najważniejsze wnioski:

  • Szef Binance oświadczył, że giełda będzie dążyć do sprzedaży tokenów FTT
  • Sprzedaż ta ma w minimalny, najmniejszy z możliwych sposobów oddziaływać na rynek
  • Sama sprzedaż FTT zajmie najprawdopodobniej kilka kolejnych miesięcy
  • Decyzja nie jest wymierzona przeciwko FTX
  • Więcej – CZ dodał, że Binance zawsze chętnie będzie wspierał współpracę „między dużymi graczami na rynku”

Oczywiście można mieć różny stosunek do podobnych zapewnień, zwłaszcza takich jak dwa ostatnie. Niezależnie jednak od tego, co mówi i myśli CZ, fakty są następujące – giełda FTX zajmuje drugie miejsce pod względem wolumenu dziennego obrotu.

Wyprzedza ją tylko, no właśnie, Binance co oznacza że obie giełdy są swoimi największymi i bezpośrednimi konkurentami.

Tokeny FTT szybko tracą na wartości. Co na to Alameda Research?

Na informację o tym, że Binance chce zlikwidować wszelkie pozostałe FTT w swoim portfelu migiem zareagowała CEO Alamedy – Caroline Ellison. Nic zresztą dziwnego, ponieważ na reakcje kursu samego tokena również nie trzeba było długo czekać.

Zanurkował on bowiem o 10% swojej wartości od momentu, gdy ogłoszono wyprzedaż. Nie namyślając się więc zbyt długo, Ellison wyszła z taką oto propozycją.

Alameda miałaby odkupić od Binance wszystkie tokeny giełdy FTX po cenie 22 USD za sztukę, czyli tyle, ile FTT był wart w tamtym momencie.

Oznaczałoby to, że w razie dokonania takiej transakcji łączna wartość posiadanych FTT przez tę firmę wzrosłaby z 5,8 mld USD, do niespełna 8 mld.

W takim wypadku z kolei tokeny FTT odpowiadałyby połowie wartości wszystkich aktywów Alamedy.

Case study na przykładzie LUNY

Zaglądając raz jeszcze do raportów finansowych Alamedy, należy zwrócić uwagę na następujące liczby:

  • Łączna wartość wszystkich aktywów firmy wynosi 14,6 mld USD
  • Posiada ona zobowiązania w wysokości 8 mld USD
  • 7,4 mld tych zobowiązań to niezidentyfikowane pożyczki

Binance pozbywa się tokenów FTT, a CZ twierdzi, że nie lobbują przeciwko innym graczom

W tym momencie niektórym mogła zapalić się swego rodzaju ostrzegawcza lampka. Gdzieś już bowiem widzieliśmy podobny przypadek.

Nie mylą się ci, którym sytuacja Alamedy do złudzenia przypomina tę LUNY (TERRA). Wykład na temat tego, jak kończą się podobne historie, mógłby przeprowadzić błąkający się obecnie po świecie z Interpolem na karku Do Kwon.

Podobieństwo tych dwóch sytuacji najwyraźniej dostrzegł też sam CZ, który stwierdził że „nauczeni LUNĄ, działamy by zminimalizować ryzyko”.

Będzie konflikt?

Mając z tyłu głowy przypadek LUNY, działania Binance to po prostu zarządzanie ryzykiem. Nie tylko zresztą on zauważa problem z Alamedą.

Podobnego zdania jest też CEO Swan Bitcoin, Cory Klippstein:

To fascynujące, że większość kapitału netto w Alameda to w rzeczywistości własny, centralnie kontrolowany i drukowany z powietrza token FTX

Czy decyzja o wyprzedaży tokenów była iskrą, która rozpali gigantyczny konflikt pomiędzy dwiema największymi giełdami kryptowalut?

Wydaje się, że jeszcze za wcześnie aby cokolwiek wyrokować, natomiast nie ma wątpliwości, że to dopiero początek całej sprawy.

Redakcja poleca dla Ciebie także:

Dodaj komentarz

8 komentarzy

Binance zamierza przejąć FTX - InWeb3 9 listopada 2022 - 11:13

[…] wokół FTX po doniesieniach o niezdrowych relacjach giełdy z firmą Alameda Reaserch się rozkręca. Wszystko wskazuje na to, że giełda Sama Bankmana-Frieda znalazła się w […]

Odpowiedz
Solana uwolni prawie miliard dolarów - InWeb3 10 listopada 2022 - 09:54

[…] ostatnie problemy FTX, związane z kontrowersjami wokół Alamedy stawiają SBF pod ścianą. Zmusiły go one bowiem do sprzedaży SOL, aby ratować swoje spółki. […]

Odpowiedz
Amerykańscy regulatorzy prowadzą dochodzenie w sprawie FTX - InWeb3 10 listopada 2022 - 14:12

[…] Wszystkie te zdarzenia oraz dyskusje są pokłosiem upadku giełdy FTX. Od kilku dni wiadomo bowiem o jej niezdrowych relacjach z Alameda Research. […]

Odpowiedz
Giełda kryptowalut Kraken zamrozi konta powiązane z FTX - InWeb3 14 listopada 2022 - 11:33

[…] Oczywiście nie jest to coś, co może szczególnie zaskakiwać, mając na względzie istny huragan, który przetoczył się przez FTX w zeszłym tygodniu. […]

Odpowiedz
Wniosek o upadłość FTX nieważny według likwidatorów na Bahamach - InWeb3 17 listopada 2022 - 11:31

[…] całej burzy wokół FTX i Alameda Research upadłość giełdy była tylko i wyłącznie kwestią czasu. Do tego samego wniosku doszedł […]

Odpowiedz
Ripple rozważa przejęcie części aktywów FTX - InWeb3 21 listopada 2022 - 11:43

[…] jest żadną tajemnicą, że po wybuchu afery z Alameda Research wyszło na jaw, iż FTX na gwałt potrzebuje płynności. W związku z tym […]

Odpowiedz
Bankructwo Genesis blisko? Rzecznik dementuje - InWeb3 22 listopada 2022 - 15:01

[…] bardziej, że Genesis prowadziła interesy zarówno z FTX, jak i Alameda Research. Wnioski z tych powiązań nasunęły się więc […]

Odpowiedz
Alameda Research wycofała 204 miliony dolarów przed upadkiem - InWeb3 28 listopada 2022 - 11:22

[…] początku listopada wybuchła jedna z największych afer na rynku kryptowalut od jego zarania. W piątek zaś Arkham Intelligence, kryptograficzna firma […]

Odpowiedz
Zrzut-ekranu-2022-10-24-o-00.24.47-removebg-preview

MENU

OBSERWUJ NAS

KONTAKT & WSPÓŁPRACA

[email protected]

2022 Copyright © InWeb3.pl | Wszystkie Prawa zastrzeżone