Sam Bankman-Fried ukrywa się na Bahamach. Ucieknie do Dubaju?

przez tlimiszewski
Sam Bankman-Fried zrezygnował z funkcji CEO FTX, a obecnie jest "pod nadzorem" na Bahamach

Założyciel FTX i były już CEO tej giełdy po burzliwej aferze przeniósł się na Bahamy. Ponoć nie jest to jednak punkt docelowy podróży SBF, gdyż jak donosi anonimowe źródło, planuje on uciec do Dubaju. Czy jest w tej plotce choć ziarno prawdy? Czy akurat Dubaj jest miejscem, w którym Sam Bankman-Fried mógłby się czuć bezpiecznie?

Upadek giełdy kryptowalut ściągnął problemy na SBF

FTX Group, w skład którego wchodzi choćby niesławna Alameda Research, złożyła w piątek wniosek (11 listopada) o upadłość. Jedna z największych giełd kryptowalut zawaliła się w niewiele ponad tydzień, jednak kto wie czy większego upadku nie doznał jej założyciel – Sam Bankman-Fried.

Jedna z najjaśniejszych (jeżeli nie najjaśniejsza) gwiazd całej branży dokładnie w tym samym czasie straciła prawie cały swój majątek. Na domiar złego, na karku siedzą mu już amerykańskie (i nie tylko) organy ścigania.

Jak podaje anonimowe źródło serwisu Cointelegraph.com, Sam Bankman-Fried znajduje się obecnie „pod nadzorem” władz w Bahamach, podobnie jak jego byli współpracownicy. Są nimi współzałożyciel FTX, Gary Wang oraz dyrektor inżynieryjny Nishad Singh.

Zdaniem osoby będącej blisko wszystkich wydarzeń, wszyscy trzej razem z byłą CEO Alameda Research, Caroline Ellison, planują w niedługim czasie ucieczkę do Dubaju.

Założyciel FTX coraz bardziej przypomina założyciela Terry

Ta historia coraz bardziej przywodzi na myśl inną, równie (a być może nawet bardziej) spektakularną. W nieustannej ucieczce przed wymiarem sprawiedliwości jest bowiem Do Kwon, oskarżony niedawno przez południowokoreańską prokuraturę o manipulację ceną Terra.

Plan ucieczki fantastycznej czwórki do Dubaju posiada jednak jeden niewielki, acz istotny defekt. Opiera się on bowiem na dość naiwnym założeniu, że Stany Zjednoczone nie mają podpisanej żadnej umowy ekstradycyjnej ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Naiwnym dlatego, że taka umowa istnieje, co nie jest zresztą żadną tajemnicą.

Porozumienie pomiędzy dwoma państwami zostało podpisane 24 lutego bieżącego roku, a jego celem jest wspólna walka z kryminalistami.

Sam Bankman-Fried razem ze współpracownikami zamierza uciec do Dubaju

Co taka umowa oznacza w praktyce? Cóż, gdyby SBF i spółka jednak zdecydowali się na lot do Dubaju, najprawdopodobniej zostaliby przechwyceni zaraz po wyjściu z odrzutowca. Następnie wszystkich niezwłocznie przetransportowano by z powrotem do USA.

Źródło dzieli się także informacjami o tym, jak wygląda obecna sytuacja wszystkich zainteresowanych.

W tym momencie trzech z nich, Sam, Gary i Nishad są pod nadzorem na Bahamach, co oznacza że ciężko im będzie się stamtąd wydostać

Nieco inaczej wygląda położenie Caroline Ellison, która rzekomo znajduje się obecnie w Hong Kongu. Jak dodaje źródło, „ona może być w stanie dotrzeć do Dubaju”.

Stos plotek

Od momentu wybuchu afery, duża liczba osób ją śledzących zadaje sobie pytanie, gdzie się znajduje i co zamierza SBF. Co więcej, nie czekają oni biernie na doniesienia, tylko aktywnie szukają odpowiedzi.

Pojawiła się na przykład swego czasu plotka, jakoby Bankman-Fried wczesnym rankiem 10 listopada wylądował na lotnisku w Buenos Aires. Użytkownicy Twittera zadali sobie na tyle trudu, żeby wyśledzić podróż SBF do Ameryki Południowej, namierzając jego prywatny odrzutowiec. Jak? Poprzez stronę internetową ADS-B Exchange.

Inne rewelacje dostarczają dowodów, że Bankman-Fried został już aresztowany na pasie startowym jednego z bahamskich lotnisk. Miało się to wydarzyć podczas podróży byłego CEO FTX z Nassau do Miami.

Obecnie sprawie FTX i Alameda Research przyglądają się amerykańskie organy regulacyjne

Z kolei podobna teoria do tej z ucieczką do Dubaju omawiana była podczas The Crypto Roundtable Show na Twitterze, którego gospodarzem jest Mario Nawfal. Gość tego programu powołał się na „zaufane źródła”. Twierdzą one, że SBF jest „zamknięty” z władzami w Albany Tower (luksusowy kurort na wyspie New Providence na Bahamach).

Według tych źródeł towarzyszyć ma mu jego ojciec, Joseph Bankman (jednak jego matka, Barbara Fried, już nie).

Założyciel upadłej FTX zdementował jednak te plotki (a przynajmniej dwie pierwsze), podając Agencji Reutera, że znajduje się na Bahamach.

Sam Bankman-Fried w oku cyklonu, FTX US na celowniku

Niezależnie od tego, gdzie obecnie znajduje się SBF i co planuje, nie ulega wątpliwości że znalazł się w poważnych tarapatach.

9 listopada 2022 „The Wall Street Journal” podał, że zarówno Departament Sprawiedliwości, jak i Komisja Papierów Wartościowych i Giełd rozpoczęły dochodzenie, którego celem jest FTX US.

Co więcej, 10 listopada do dochodzenia przyłączył się Departament Ochrony Finansowej i Innowacji w stanie Kalifornia. Nowo otwarte śledztwo dotyczy „pozornej porażki” giełdy FTX.

Redakcja poleca dla Ciebie także:

Dodaj komentarz

2 komentarze

Pozew zbiorowy przeciwko FTX. Wśród wymienionych Tom Brady i inne gwiazdy - InWeb3 17 listopada 2022 - 15:34

[…] jest bowiem już teraz przedmiotem dochodzenia na Bahamach (gdzie SBF się ukrywa), natomiast ostatnio dochodzenie rozpoczęły tureckie władze […]

Odpowiedz
Alameda Research wycofała 204 miliony dolarów przed upadkiem - InWeb3 28 listopada 2022 - 11:22

[…] SBF ukrywa się na Bahamach, a aktywa FTX zostały w dużej części skradzione (lub są […]

Odpowiedz
Zrzut-ekranu-2022-10-24-o-00.24.47-removebg-preview

MENU

OBSERWUJ NAS

KONTAKT & WSPÓŁPRACA

[email protected]

2022 Copyright © InWeb3.pl | Wszystkie Prawa zastrzeżone